По данни и прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре след обяд ще вали интензивен дъжд. Очакваното количество за денонощието ще е 30-40 л/кв.м. Времето ще е опасно, предупеждават от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Прогнозирани са по-рядко случващи се метеорологични явления. Възможни са материални щети и има опасност от наранявания. Хората трябва да са внимателни и да се информират подробно и често за метеорологичната обстановка. Трябва да се съобразяват с неизбежните рискове и да следват всички съвети на компетентните органи, съобщават от МОСВ.
Утре в Западна България, след обяд в Централна България, а през нощта срещу събота и в Източна България ще вали дъжд. По-интензивни ще са валежите в следобедните часове в Рило-Родопската област. Количествата ще са от 20 до 40 л/кв.м.
В Северозападна България валежите ще са от сняг, като през нощта срещу събота в по-голямата част на Северна България и високите западни полета също ще вали сняг. Количествата ще са между 10-20 л/кв.м.
В събота сняг ще вали главно в Северна България, но и там от запад валежите ще спират. Прогнозираните валежи ще са с количества от около 1-2 л/кв.м в северозападните райони до 5-10 л/кв.м в североизточните. В неделя само на отделни места ще има слаби превалявания с количества до 1-2 л/кв.м.
През последното денонощие нивата на наблюдаваните реки в страната се понижиха. Водните им количества са над праговете за високи води, като при измервателен пункт на р. Врана при с. Кочово все още е на прага за внимание.
В резултат на очаквано снеготопене ще се повишат нивата на реките Струма и Места в долните и средни течения.
От утре е възможно отново да започне повишение на водните нива в реките, като по-значими ще са в:
Дунавски басейн: р. Нишава; р. Габерска; р. Ерма; р. Цибрица; р. Огоста; р. Искър - горното течение; р. Вит - горното течение; р. Осъм - горното течение; р. Росица - горното течение;
Черноморски басейн: р. Луда Камчия - горното течение; р. Средецка - горното течение; р. Факийска - горното течение;
Източнобеломорски басейн: р. Марица - горното течение и притоците й (р. Ибър, р. Стара Костенецка, р. Крива, р. Явеница, р. Чепинска - долното течение, р. Тополница, р. Луда Яна); р. Стряма; р. Въча - горно течение; р. Тунджа - горното течение - водосборите над яз. Копринка (р. Тъжа, р. Едровица, р. Акдере, р. Лешница, р. Саплама, р. Тюрийска, р. Гюрля); р. Мочурица; р. Арда - горното течение (р. Бориковска, р. Черешовска, р. Есенишка, р. Текирска, р. Елховска, р. Маданска, р. Черна, р. Малка Арда, р. Давидковкса); р. Върбица (горното течение на р. Върбица, р. Узундере, р. Дерменчай); р. Чамдере, р. Кюшдере; р. Атеринска; р. Бяла.
Западнобеломорски басейн: р. Струма - цялото поречие; р. Места - цялото поречие; р. Доспат - цялото поречие.
Критично остава нивото на р. Мочурица при Воденичане и р. Тунджа при Елхово.