Подготвени са промени в закона за водите, които предвиждат да се въведе единен национален контролен орган, който да следи за техническото състояние на хидротехническите съоръжения и това ще бъде Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Нейна отговорност ще бъде да контролира състоянието на съоръженията, да издава предписания на собствениците и операторите на тези съоръжения. Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по Дарик.
Липсата на единен национален контролен орган е била идентифицирана като проблем и затова властта иска той да бъде въведен, за да се даде сигурност, че съоръженията подлежат на непрестанен контрол и че има механизми, чрез които могат да бъдат санкционирани собственици и оператори, които не се съобразяват с указания, препоръки, констатации и те да понесат своята отговорност.
С промените се въвеждат по-строги отговорности, ясно разграничаване на функциите, отговорностите на собствениците и операторите на язовирите също с цел да се гарантира доброто им техническо състояние.
Министърът напомни, че са били предприети спешни мерки по отношение на язовирите с неизяснена собственост. За два месеца е установена собствеността на 253 от 268 язовира, които са били с неясен собственик, а контролът над останалите петнадесет поеха областните управители. Част от язовирите с неясна собственост се оказали общински, част от тях - на частни арендатори. На територията на страната има 2800 язовира, като от тях около 2200 са общински, а останалите са държавна собственост.
Язовирите, за които е установено, че са в предаварийно състояние, са под контрола на „Напоителни системи" с решение на Министерския съвет. На дружеството съвместно с общините е възложена задачата за изваждане от експлоатация на тези съоръжения.