За стоте дни в сферата на образованието нищо реално не видях да се случи. Не съм удовлетворена. Виждаме проекти, които са били заложени от първото правителството на ГЕРБ - законът за средното образование, стратегията за висше образование, която бе окастрена от последния служебен министър и която е негодна. Стратегията беше вкарана в парламента само да се отчете, че нещо се прави. Това е отново работа по български, коментира пред Фрог нюз директорът на Института за изследване на населението и човека към БАН Антоанета Христова.
Нещата в образованието стават много бавно. Свидетели сме на интересни хрумки, които нямат никакво отношение към основните сектори, които плачат за реформа. На ход са потушаването на конфликти, а не решаването на проблеми. Скандали има във Фонд научни изследвания - този Фонд продължава да няма приоритети, да се дават пари абсолютно неясно на кого и защо. Не е ясно дали обществото печели от него. С въвеждането на оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” може би интересът на учените ще се измести към нея и така Фонда ще бъде оставен на себе си, отбелязва Христова.
Законът за висшето образованието още не е завършен. Не е решен проблема с Националната агенция по оценка и акредитация, която не отговаря на европейските критерии, което от своя страна пречи на интеграцията на образованието ни с европейските практики, допълни Христова.