Красимир Гергов обвини правителството, че обслужва тяснопартийни интереси. Поводът е създаването на държавно-обществена консултативна комисия по въпросите на туризма към Министерски съвет.
Постановлението за нея беше прието на 7 октомври. В комисията, която ще играе ролята на министерство на туризма, на една маса ще седнат осем министри от кабинета на Сергей Станишев и представителите на турстическия бизнес: Ветко Арабаджиев, Петя Славова, Радка Минева, Стефан Шарлопов, Георги Гергов. На шестото място, отредено за представители на бранша, ще се редуват на ротационен принцип Донка Соколова и Красимир Гергов. Председател на комисията е вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Първата сбирка на мега-консултативната комисия е след две седмици - тогава трябва да се обсъди националната стратегия за развитие на българския туризъм, годишната програма за реклама на дестинация България и промените в Закона за туризма.
Становището на Националния борд по туризъм, в което правителството е набедено за разединител на българския туризъм, беше огласено днес на Национален съвет по туризъм от Поли Карастоянова, изпълнителен директор на Борда.
"Чувате ли се какво говорите - остро я репликира икономическият съветник на вицепремиера Калфин Боян Иванчев?! - В комисията участват 8 министри от различни партии."
А аз съм безпартиен българин и патриот, с инвестиции в туризма за милиони евро и с десетки открити работни места - гневно допълни Стефан Шарлопов, собственик на Sharlopov hotels.
"Тази комисия се създаде, за да говорят от името на туристическия бранш инвеститори и туроператори с реален бизнес, а не хора, които не са забили един пирон в туризма."
Предизвиканата от Карастоянова ситуация е драматично конфузна, защото консултативната комисия е създадена от правителството на тристранната коалиция.
Опитите й да си извоюва позиции на "Врабча" бяха разбити на последния партиен конгрес на НДСВ в Габрово. От нея беше принуден да се дистанцира шефът на жълтата парламентарна група Пламен Моллов, когото тя използваше като ракета-носител, за да се добере до поста председател на Държавната агенция по туризъм. Заплахите за бунт на туристическия бизнес, писмата на акулите в туризма до Станишев и Сакскобургготски, осуетиха набезите й към държавния пост. Настоятелното искане на известната банкерка и собственичка на хотели и винарни Петя Славова, в заседанията на консултативната комисия да участват само титулярите, а не техни представители, лиши Карастоянова от възможността да си общува с министрите вместо своя шеф Красимир Гергов.
снимки Вяра Йовева
Frognews.bg
СТАНОВИЩЕ
на Председателя на Национален борд по туризъм, г-н Красимир Гергов
Относно: Решение на Министерски съвет за създаване на Държавно-обществена консултативна комисия по въпросите на туризма.
Националният борд по туризъм изразява категорична позиция, че за решението на Министерски съвет за създаване на Държавно-обществена консултативна комисия по въпросите на туризма липсват обективни критерии, представлява акт на разединение на българския туризъм и обслужва тясно партийни интереси.
Считаме, за особено важно да продължи процесът на консолидация на неправителствения сектор, създаването на ясни правила и критерии в Закона за туризма за представителност на туристическия бранш, преструктуриране на взаимоотношенията между държавата и бизнеса, както и въвеждане на добрите европейски практики за прехвърляне или съвместно осъществяване на функции и дейности свързани с категоризацията и регистрацията и провеждането на националната реклама на България на международния туристически пазар.