Миналата седмица с консенсус бе приета стратегията за развитие на висшето образование. Основната цел, която си поставяме е развитие на икономиката. За първи път в закон образованието е определено като приоритет, по думите й и се набелязват уменията, които трябва да развият децата. Кариерното развитие на децата ще става още от 1 клас.
Това коментира председателят на образователната парламентарна комисия Милена Дамянова на бизнес закуска с представители на бизнеса. Тя изтъкна, че е недоволна, че сме в дъното на класациите и сме давани за лош пример на Световната банка и други организации. По думите й успешните икономики са с добро образование. В същото време няма как успешна образователна политика да се прави без участието на бизнеса.
Акцентирано е в закона и върху мотивацията за учене на учениците. В закона гимназиалното образование се разделя на два етапа - първи от 8-10 клас и втори гимназиален етап от 11-12 клас. Във втори етап учебните програми ще се разработват съвместно с бизнеса и висшите учебни заведения.
С промените се регламентира и дуалната система на обучение, както и създаването на обществени съвети към всяка детска градина и училище, изтъкна Милена Дамянова. В него задължително ще има представител на общината и на родителите. Представителят на родителите ще се избира чрез избори. Всяка детска градина и училище ще прилага система за управление на качеството, обясни още председателят на образователната комисия в НС.
Качеството на предлаганото образование ще се оценява от независима комисия. Качеството на обучение ще е обвързано и с допълнителен паричен бонус. Тези, които не предлагат нужното качество, пак ще получават целеви средства, но те ще са насочени към преодоляване на дефицитите в качеството на образованието, което предлагат.