НОВИНИ


РБ връща степента магистър за ръководните постове

15 4181 19.03.2015
РБ връща степента магистър за ръководните постове

14 години след като управлението на НДСВ премахна задължението за висше образование за ръководни постове, Реформаторският блок иска да въведе задължителна степен „магистър“ за висши държавни и общински служители.


През ноември 2001 година под натиск и след дни на скандали, депутатите на НДСВ решиха да няма „висше образование” в изискванията за заместник-министрите, областните управители и директорите на агенции. Текстовете станаха известни като поправката „Лучано“, а вдъхновителят му Васил Иванов–Лучано макар и без висше образование бе важен за властта като директор на Агенцията за младежта и спорта. 14 години по-късно тези длъжности продължават да са достъпни дори и за по-малко образованите.

 

„За директор на дирекция има изискване да има степен „магистър”, но за неговия началник – заместник-министъра, няма такова изискване, той може и да е със средно образование”, коментира пред Нова телевизия Настимир Ананиев от Реформаторския блок.

 

Предложението на Реформаторите за задължителна степен „магистър“ за определени длъжности среща подкрепа дори от опонентите. Отпорът идва от министъра за един ден, когото точно Реформаторите обявиха и за министър без диплома. „Интересно защо Реформаторите искат да оставят вратичката отворена за бъдещи министри, които не е сигурно дали имат диплома”, коментира Станислав Атанасов от ДПС. Нито един от 240-те народни представители не е длъжен да бъде твърде образован, а покрай тях и министрите.

 

Така излиза, че най-високопоставените длъжности са с най-занижени критерии. Министрите отговарят на изискванията за народни представители, а в Конституцията не пише нищо за образование. „Законът за администрацията е предостатъчен. Все пак не се знае за всички тези години от отмяната на това изискване колко министри са станали министри без диплома”, каза още той.

 

 „Аз съм народен представител, мен ме избира народът. Той може да избере всеки, който е със средно или дори основно, образованието не е някакво изискване. Ние не можем да наложим такова изискване, защото това е противоконституционно”, коментира Настимир Ананиев.

 

Колко министри са без дипломи, историята не помни. Помни обаче премиер без висше образование - Тодор Живков, както и министри с компромисна за сферата си експертиза. Министърът на спорта в предходното правителство Мариана Георгиева беше професор, но в синтаксиса.

 

Министърът на икономиката Божидар Лукарски е юрист, имахме и вътрешен министър, който в миналото си е бил треньор и учител по физкултура – Цветан Цветанов. Историята помни и други. След промените обаче експертизата няма да е важна.  В крайна сметка опозицията одобрява и просто ще допълва предложенията.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама