Има натрупване на неудовлетворение в гилдията, учителите се чувстват незаслужено обиждани, а те имат статута на хора, които се занимават с националната сигурност, те са носители на българщината, заяви по БТВ министърът на образованието проф. Тодор Танев по повод проявите на насилие над учители.
Нищо не е направено и бройките растат, затова трябва да се вземат мерки, посочи той. Законодателната инициатива вече съществува, но трябва да има план, съгласуван с НПО-тата, с МВР, с министерството на г-н Калфин. Физическите посегателства подлежат на санкция, а словесните минават в друга категория. Тези случаи трябва да се редуцират и вкарат в някаква норма. И един учител в годината да е обект на такова посегателство, трябва да реагираме, зарече се Танев.
След всеки ученик не може да има полицай, неефективно е да ги има около училището. Камерите са част от това; има и други методи, които искаме да адаптираме от опита на Израел. Трябва да направим план, призова министърът. И поиска нулева толерантност към насилието и дрогата. Силите на реда да се съсредоточат в един район, в едно гнездо и да се изловят всички, които трябва - това действа превантивно, посочи той.
Децата ще могат да учат това, което искат и тогава, когато искат при четиристепенната система, обясни Танев. Сегашната произвежда дипломирани безработни. Първата степен е училищното образование. След 10-ти и след 12-ти клас има два възможни изхода - със степени на професионално образование.12-ти клас не може да направи майсторите, нужни за нашето производство, нека това става след още 2 години доучване. И сега има частни колежи, въпросът е какво правят и с тази диплома ли свършват, каза той. Другите две нива са бакалавър и магистър.