Малко след като вчера стана ясно каква е вероятната роля на втория пилот на разбилия се във Френските Алпи самолет на авиокомпания Germanwings, в социалната мрежа Facebook се появиха десетки профили с името на Андреас Лубиц, съобщи БТВ, позовавайки се на френската телевизия BFM.
В много от тях редом с името на втория пилот има квалификации като „терорист”, „убиец” и „престъпник”. Няколко профила обаче представят Лубиц като „творец, който имал своите фенове” или „добър и приятелски настроен човек”.
Един от профилите е наречен дори: „В подкрепа на Андреас Лубиц, героя на „Ислямска държава”, като този текст е изписан на френски език, коментира френската медия. Към този момент разследването не е открило никакви терористични мотиви, които да са тласнали Лубиц към това което се твърди, че е извършил.
Достъпът до най-скандалните от тези страниците във Facebook вече е блокиран. Проверка показва обаче, че все още има страници, в които е отбелязано, че мъжът не трябва да се превръща в жертва или събират съболезнователни думи.
В един от тях е показана снимка с тениска с образа на Лубиц. В друг пък създателите са написали, че не вярват на „лъжливите медии” и настояват да се спре „ловът на вещици” срещу пилота, който се е превърнал в изкупителна жертва, за да бъде прикрита „техническа грешка”.
Първоначално истинският профил на Лубиц, след като стана ясно, че той е мъртъв, е бил настроен от роднините му в режим „в памет”. Тази опция се предлага от Facebook в случай на смърт и позволява на близките на покойника да внасят някои промени в профила, като например да премахват датата на раждането му.
Режимът позволява на опечалените да качват съболезнователни съобщения в страницата на покойника. След като стана ясно, че той умишлено е разбил самолета обаче, страницата беше премахната.
Фалшивите профили на Андреас Лубиц и особено онзи, в който се прави връзка между него и „Ислямска държава”, могат да навлекат на създателите им във Франция наказание по силата на законите за кражба на самоличност и забраняващите възхвала на тероризма. Нарушителите на законите могат да получат присъди до 7 години затвор и глоба от 100 000 евро.