Най-голямата глупост, която съм чувал досега е даването на правомощия на прокуратурата да прекратява сделки, каза по БТВ икономистът Владимир Каролев за приетата на първо четене от парламента поправка в ГПК, която дава правомощия на главния прокурор да спира такива сделки, ако са в ущърб на държавата и общините. Днес, ако има стотици сделки, как точно главният прокурор ще прецени коя сделка е в полза на държавата, попита той.
Понятие "юридическо спиране на сделка" не съществува, заяви на свой ред адвокатът Георги Атанасов. Ако се спре, преди да е подписана, няма сделка, ако е след като е сключена, няма смисъл. Това е юридическа неграмотност и опит да се въведе още един играч в българския стопански живот, обясни той.
Представяте ли си как изведнъж на главния прокурор му хрумва, че ще спре сделката за 16 млрд. лева дълг, тъй като сметне, че не е в държавен интерес, попита Атанасов.
И сега прокуратурата може да се намесва и да спира сделки, но когато става дума за дела в защита на интересите на деца и слабоумни. Не виждам никакъв логически смисъл в това, каза Иван Георгиев, съдия от СРС.
Самите вносители критикуваха собствения си закон, каза още Каролев. С промените в ГПК парламентът наруши собствения правилник, тъй като при всякакви промени в съдебни закони трябва да се вземе мнение на съдиите и да мине през правната комисия. Това е огромен популизъм. Как български съдии ще спрат процеса, ако аз съм сключил една сделка на Бахамите, която е станала по тамошните закони! Това е невъзможно! И на папата да му кажат, че може да разваля сделки, това не може да стане, смята Каролев.