3-минутно филмче „5 ключа за по-безопасна храна“ ще бъде прожектирано по училищата и детските градини. Постер и озвучения на български език обучителен филм бяха представени от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) на пресконференция в БТА.
Филмът запознава аудиторията с 3 различни вида микроорганизми – едни, които помагат; други - лошите, които обаче не причиняват болести; и истински опасните микроорганизми - патогенните, които могат да причинят сериозни заболявания, дори смърт.
Ето и 5-те правила на НЦОЗА за спасяване от опасните микроорганизми:
- поддържайте чистота, за да се избегне замърсяване;
- разделяйте суровата от сготвената храна, за да се избегне смесване и замърсяване; - гответе достатъчно храната, за да се унищожат микроогранизмите;
- съхранявайте храната на безопасни температури - или достатъчно ниски или достатъчно високи;
- използвайте безопасни вода и хранителни продукти.
Храната, обездвижването, замърсената околна среда и стресът водят до това, което виждаме като заболяемост и сърдечно-съдовите болести най-вече, обявиха от Центъра по обществено здраве. Трябва да се опитаме да минимизираме риска от подобни фактори.
Ако искаме да пазим децата си, не трябва да ги храним с пресолени закуски, с колбаси и други подобни неща, призовават експертите. Даваме вече повече пари за хранителна добавка вместо за лекарства. Хранителната добавка не лекува, лекува лекарството, категорични са от НЦОЗА.
32 000 души са с бактериална инфекция, като над 400 са смъртните случаи, стана ясно още на събитието. За да подпомогне дейността на системите за всички страни, СЗО препоръчва всички да работят заедно.