Само Конституционния съд може да каже дали промените, които се предлагат за ВСС, във връзка със съдебната реформа, може да се осъществят. Това каза докторът по европейско право и преподавател в СУ Атанас Семов пред Фрог нюз, относно дебата дали обикновено Народно събрание може да гласува разделянето на ВСС на две колегии-съдийска и прокурорска.
По-рано днес журналистът Георги Коритаров обърна внимание в интервю за екипа ни, че заради Решение №3 на Конституционния съд от 2002 г., подобни промени трябва да се извършат само от Велико народно събрание. Другата възможност, според журналиста е да се направи ново запитване до Конституционния съд.
Подобно мнение изказа и Атанас Семов. Много реформи можеха да бъдат направени от обикновено Народно събрание в случай, че нямаше подобно решение. Вече е твърде късно за това. И само Велико народно събрание може вече да извърши тази промяна, обясни юристът. Депутатът Явор Нотев обясни, че този проблем е известен на народните представители. Това не е някаква новост. Така е. материята е уредена в Конституцията. Промяната трябва да бъде съпроводена с промяна в Конституцията, респективно с конституционно мнозинство. Даже спорът беше относно това дали е в кръга на въпросите, които могат да се решат с конституционно мнозинство в рамките на обикновено Народно събрание, или е от компетентността на Велико народно събрание. Това е много стар спор. Един документ като се именува стратегия, програма или нещо подобно, то нищо не значи. Оттук нататък някои от тези идеи, посочени в документите, ще останат само като намерение във времето, когато това ще бъде възможно да се случи, каза Явор Нотев.
Вижте и Решението на Конституционния съд.