Съдии от ВАС осъди НЗОК да заплати близо 74 000 лв. на пациент, за това, че не му е издадено навреме разрешение за лечението в чужбина - формуляр S2, съобщават от Центъра за защита правата в здравеопазването. Пациентът страдал от рядък вид лимфом, който не може да се повлияе от прилаганите в България методи на лечение.
Заболяването е бързо прогресиращо. Пациентът е подал искане до НЗОК за издаване на формуляр S2, но не получил отговор. Четири месеца след подаване на заявлението пациентът повторно се обърнал към касата, а оттам му отговорили с писмо, с което преписката се изпраща в Министерство на здравеопазването. Междувременно, заболяването прогресирало и пациентът заминал на собствени разноски. Разходите по лечението – близо 80 000 лева, са осигурени с кредити и заеми. Последвало съдебно дело. Пациентът подава жалба срещу отказа на НЗОК да издаде формуляр S2.
Две административни съдилища повдигат спор за подсъдност. В крайна сметка съдът отменя отказа на НЗОК да издаде формуляр S2, като незаконосъобразен. Решението е потвърдено от ВАС. По неизвестни причини, вместо да изплати сумата на направените разходи, НЗОК издава формуляр S2 – две години след извършването и заплащането на лечението. Следва ново дело, този път по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, нови две инстанции, нови експертизи и накрая в ВАС постановява окончателния съдебен акт, с който касата се осъжда да изплати обезщетение. От подаването на първото искане до НЗОК са изминали 3 години.