Част от Конституцията може да се промени с Велико народно събрание, друга – с обикновено. Великото народно събрание трябва да заличи статута си във върховния закон, т.е. то да бъде последното. Част от промените могат да минат в зала с квалифицирано мнозинство, коментира пред Фрог нюз Гроздан Караджов от Реформаторския блок.
С обикновено НС може да се промени ВСС и инспектората. ВСС трябва да бъде разделено на две колегии – съдийска и прокурорска. Към всяка една от тях е разписано с какви функции се натоварват камерите, както и пленумът на ВСС, пояснява народният представител.
В момента инспекторатът наблюдава само движенията на делата – дали има забавяне, манипулиране... За в бъдеще той трябва да прави проверки за почтенност. Да следи да няма корупция, конфликт на интереси – да изследва икономическата свързаност на съдиите. Ако някой съдия не живее според чергата си, очевидно е, че има повече доходи, които не са регламентирани. Инспекторатът трябва да излезе със становище и ВСС на базата на него да отстрани магистрата.
Самият инспекторат в момента се избира с 2/3 от НС. Това прави членовете по-специални от самия ВСС. ВСС се избира от НС с обикновено мнозинство, а инспекторатът се избира с квалифицирано – това е сериозно противоречие. Създава необходимост от задкулисни договорки. Ясно е, че без гласовете на определена партия няма да мине в парламента. Събират се и си разпределят баницата. Тези договорки започват да репликират в проверките на инспектората. Наказват се тези, които са неудобни. Трябва да извадим на инспектората ролята на бухалка, убеден е Караджов.
Всички тези идеи за промяна на Конституцията трябва да бъдат на страниците на МС и да бъдат обсъдени преди да бъдат гласувани в НС, всеки да може да се изкаже. Ако МС излезе с решение с дата X, 2-3 седмици ще са необходими за обсъждане и около месец за гласуване в парламента. Надявам се, че до лятната ваканция да имаме картбланш за промяна на Конституцията, обнадежден е Караджов.
Текстовете, които МС ще внесе, са съгласувани с всички органи на съдебната власт. Съдии, прокурори, следователи са съгласни на тези промени, което гарантира реформата, каза още депутатът.