Лудостта не идва за един миг – човек с нормално психично състояние не може да извърши това, коментира по БТВ бившият здравен министър и дългогодишен акушер-гинеколог д-р Таня Андреева случая с пребитото в „Софиямед” бебе. Тя призна, че в 15-годишната си практика не е виждала такъв случай: „Това деяние не е просто агресия, не е просто чудовищно, никой човешки мозък не може да си позволи да мисли това”.
Андреева посочи, че черепната кутия на новородените е много слаба структура и може много лесно да се стигне до нараняване на мозъка, където има много нервни центрове. „Никой не би могъл да каже какви биха били и дали ще има усложнения”, подчерта тя.
„Лекарската професия е много отговорна, с много стрес, изисква се устойчива нервна система и бързо приключване, особено при спешни случаи”, допълни Андреева. По думите й практиката акушерки да работят на по две смени е масова в страната, защото медицинските специалисти имат ниски заплати.
На въпрос какво се е променило в здравеопазването от времето на кабинета „Орешарски” до днес, тя отговори категорично: „Качествена промяна няма и няма да има”, докато не се изпълнят някои условия, сред които е здравният министър да се ползва с реална политическа подкрепа. Андреева преди дни провела разговори с други бивши министри на здравеопазването заради притеснения, че се бърза със законови промени в сектора, които не са с ясно изчислени резултати и рискове.
Според нея трябва да се работи за качествена медицинска грижа и след това да се мисли за финансирането й. „Всички промени, които до този момент се предлагат, са в посока да бъде удържан бюджетът на НЗОК, за да няма нова актуализация”, заяви ексминистърът и допълни, че касата ще излиза „на червено”, докато не се направи анализ за необходимите ресурси за лечението на всяко заболяване и докато не се въведе по-ефективен контрол.
Д-р Таня Андреева беше категорична, че проблемите се прехвърлят „от болната глава на здравата” с въвеждането на листи на чакащите пациенти и регламентиране на доплащането, като това би довело до обтягане на отношенията с лекарите.
Бившият министър прогнозира 3 резултата от финансовата стагнация без промени в системата – фалити на лечебни заведения, затрудняване на достъпа до оцелелите от тях и, в крайна сметка, влошаване на здравословното състояние на хората.