Италия вече си има и музей на лайното. Той бе открит завчера край намиращото се на стотина километра южно от Милано село Граняно Требиенсе, съобщава thelocal.it.
Експозицията проследява историята на екскрементите от дълбока древност до наши дни. И дава отговор на един изключително важен въпрос: Защо да изхвърляме изпражненията, когато можем да ги използваме, за да пооправим живота си?!
Просветлението за създаването на необичайния музей на акото дошло неотдавна на младия предприемач фермер Джанантонио Локатели. Търсейки възможности за рационална употреба на изпражненията на едрия и дребен рогат добитък от собственото си стопанство, той прочел куп книги. А те го убедили, че иначе неприятните фекалии, са огромно богатство, от което хората не са се гнусели никак още в древността. А през средните векове дори си измазвали масово къщите си с тях, за да ги хигиенизират и направят по-уютни.
Накрая Джанантонио си поставил за задача да впрегне изкуството в популяризирането на използването на екскрементите на всички живи същества, както заради икономическата изгода, така и с цел устойчивото развитие на околната среда. Успял е, защото музеят му не е една обикновена експозиция на всевъзможни изпражнения и на продукти от тях, а интригуващо съчетание от артинсталации, художествени произведения и литературни прегледи по темата. Като започнеш от Античния Рим, та чак до наши дни.
Освен това важен „придатък” на музея е и фермата на предприемача, в която всички производства се захранват от електрическа енергия, добивана изключително от екскрементите на животните в нея. От тях Джанантонио получава също така газ метан, суровина за тухли и мазилка, разбира се и качествен естествен тор.