Софийски обществен съвет скъчи срещу палтеното паркиране. Той се обърна към президента да върне за ново обсъждане поправката в Закона за движението по пътищата, приета на второ четене от Народното събрание миналия четвъртък.
В сигнала се обяснява, че подмяната на думата "такса" с "цена" в чл. 99, ал. 3 от закона, касаещ зоните за платено паркиране, е в ущърб както на обществото, така и на общините.
"Създава се опасен прецедент, тъй като един чисто административен режим за въздействие върху автомобилния трафик, предвиден до момента да не зависи от партийни, бизнес или частни интереси, с право възложен като ангажимент изцяло на административни органи, се превръща в предмет на търговска дейност с единствена цел печалба", посочват в мотивите си.
По-нататък от обществения съвет обръщат внимание, че зоните за улично паркиране следва да останат инструмент в ръцете на общините за регулация и за ефективно решаване на местните проблеми, свързани с влошаването на качеството на живот в градската среда вследствие на лошата организация на движението.
"Недопустимо е „таксата" да бъде превръщана в "цена". Така изцяло се деформира и опорочава смисъла на режимите на улично паркиране. Зоните не са нарочно построени паркинги и паркирането на улицата не е услуга.
"Да не говорим, че в София, например, ще продължим да се чудим къде отиват парите от зоните и как се ползват тези приходи, защото събираните средства от тях вече легално ще бъдат отклонявани от общинския бюджет и харчени непрозрачно от търговското дружество монополист "Център за градска мобилност" ЕАД", се казва в позицията на организацията.
Гражданите очакват президентът, в качеството му на надпартиен орган и гарант за единство на нацията, да запази обществения интерес, използвайки своето право на вето върху скандалните промени в закона, и така да даде шанс пътищата да бъдат върнати на хората, а не с тях да се разпорежда корпоративен интерес.