Реформаторският блок пое ангажимент към хората с увреждания за промени в законодателството, касаещо ТЕЛК. Исканията се отнасят към над 470 хиляди души с инвалидни пенсии в страната и над 50 хиляди хора с увреждания на социални пенсии. Повече от 20 са законите и наредбите, свързани с работата на ТЕЛК и касаят пряко хората с увреждания.
Това каза по време на среща в парламента с представители на организации на хора с увреждания народният представител от Реформаторския блок доц. д-р Димитър Шишков, член на здравната комисия.
Исканията на хората с увреждания са свързани с това да има специалисти по трудова медицина към ТЕЛК-овете, които да оценяват възможностите на хората с увреждания да работят, каза Шишков и определи предложението като разумно.
Представителите на организациите подчертаха, че не трябва да се увеличава броят на ТЕЛК, които в момента са 72. Според реформата се предвижда да станат около 1000 - колкото са болниците, защото се предвижда да има по един служител в болница, който да определя групата за инвалидност. По думите на участниците в срещата увеличаването на тези служители до такъв брой ще намали ефективността и ще отвори поле за корупция, защото сегашният състав на ТЕЛК е от 7 души, а ако служителят е един, корупционният натиск към него ще е неконтролируем.
Те имат опасения, че тези промени, предвиждани от Здравното министерство, ще са във вреда на хората с увреждания и системата ще стане по-тромава, обясни исканията доц. Шишков.
На срещата се постигна съгласие представителите на организациите на хора с увреждания да подготвят своите предложения за промени в законите и наредбите и да ги предоставят на доц. д-р Шишков, който пое ангажимент след обсъждане с другите парламентарни групи да ги внесе като законодателна инициатива на РБ.