В България се наблюдава значително повишаване на броя на ХИВ - позитивните мъже. Най -много от новорегистрираните болни са от София и Пловдив. За 2008 година с вируса са регистрирани 92 мъже и 19 жени.
Концертът на Бони М започва довечера в зала 1 на НДК от 19 часа. Също така днес се поставя началото на информационната АНТИСПИН кампания за 2008 - 2009г. под надслов „Всеки ден Е АнтиСПИН ден! Бъди в час!” с провеждането на национална партньорска среща по повод приключване на изпълнението на първата програма “Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, стартирането на новата програма (2009-2014) и приемането на новата национална стратегия и програма за ХИВ и СПИН 2008-2015). На срещата ще бъдат представени постигнатите резултати, обявени предизвикатествата, както и ще бъдат набелязани новите основни цели и стратегии. ХИВ е съкращение от “Човешки Имунодефицитен Вирус”, който предизвиква срив в имунната система на тялото. Имунната система играе жизнено важна роля в предпазването на тялото срещу различни инфекции. Всеки може да хване болестта – деца, мъже, жени, бели и цветнокожи хора. Обикновено ХИВ не се разпространява лесно. Заразяването може да настъпи когато хората правят секс или обменят кръв (например, когато венозни наркомани ползват използвани спринцовки или когато заразена кръв попадне в открита рана). Също така, ако бременна жена е заразена тя почти винаги предава инфекцията на бебето си.
Двадесет години след като за пръв път светът осъзна проблема СПИН, стана ясно, че човечеството е изправено пред "най-опустошителната" епидемия в човешката история. Страните, които не успеят да овладеят епидемията рискуват да попаднат в един порочен кръг, в който влошените социално-икономически условия правят хората, предприятията и общностите дори по-уязвими към епидемията. Пагубното влияние на СПИН върху общественото развитие и икономиката обаче може да бъде преодоляно. Дали чрез обществени дейности и изяви или чрез национални програми, институциите могат да бъдат модернизирани и капацитетите могат да бъдат изградени така, че да предпазят обществото от най-лошите последици на болестта.
СПИН има особено силно въздействие върху смъртността сред децата на възраст между 1 и 5 години. Повечето от децата, които са заразени от раждането си или при кърмене, развиват болестта и умират преди да са достигнали 5 годишна възраст. СПИН има пагубно влияние върху домакинствата. В много случаи наличието на СПИН означава разпадане на семейства – родителите умират и децата се изпращат при роднините, които да ги отглеждат. Семействата обедняват все повече поради загубата на доходи, допълнителните разходи, свързани с грижите за болните, невъзможността на грижещите се да работят и увеличаващите се медицински разходи.
В България към 31.12.2007 г. официално в Министерството на здравеопазването са регистрирани общо 815 ХИВ - позитивни лица.
Броят на новорегистрираните през 2007 г. ХИВ – позитивни лица е 126 лица, от които 105 мъже и 21 жени. Анализът на данните показва, че 83 % от новорегистрираните са мъже и 17 % - жени. За сравнение до 2006 г. 67 % от инфектираните бяха мъже и 33 % - жени, т.е. наблюдава се значително повишаване на броя на ХИВ-позитивните мъже. 60 % от новорегистрираните ХИВ-позитивни лица през 2007 г. са открити в кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН ( КАБКИС ).
През отчетния период са регистрирани ХИВ – позитивни лица в много широки възрастови граници от 16 до 76 години, като средната възраст при мъжете е 37 години, а при жените 35 години. Засегнати са всички възрастови групи и отново се наблюдава критично понижаване на долната възрастова граница. 9 % от новорегистрираните т. г. са във възрастовата група между 15 -19 години и 38 % между 25 – 29 години.
По път на инфектиране през 2007 г. се очертават две особено уязвими групи: 33 % от новорегистрираните са лица употребяващи интравенозни наркотици, а 18 % са мъже, които са съобщили, че са имали сексуални контакти с мъже. При 45 % основният път на предаване е при хетеросексуални контакти, от които 17 % са открити като лежащо болни и в диференциално - диагностичен план.
Запазва се тревожната тенденция да се откриват нови ХИВ – позитивни интравенозни наркомани, като от 1986 до 31.12.2007 г. общият им брой достигна 109 лица.
Данните показват, че близо 70% от новооткритите през 2007 г. лица са от София – град ( 40 лица ) и региона на Пловдив ( 44 лица). За периода 01.01. - 18.11.2008 г. броят на новорегистрираните ХИВ-позитивни лица е 111, от които 92 мъже и 19 жени. Много широка е възрастовата граници на новорегистрираните - от 17 до 71 години, като средната възраст при мъжете е 31 години, а при жените 36 години. Frognews.bg