Розоберът е пред провал заради липса на работна ръка, съобщава Нова телевизия. Безработицата в региона е голяма, но въпреки това бюрата по труда не могат да осигурят берачи.
Причината е, че работниците тази година са поискали двойно по-високо заплащане, за да влязат в розовите масиви. За да наемат хора, производителите се надпреварват с бонуси и в разгара на розобера водят люта борба за работна ръка.
Производителят от село Климент Иван Чиков има 60 декара рози. Като бонус на работниците той дава закуска с кафе или безалкохолно. Ако случайно се закъснее след 11 часа, те получават за обяд сандвич или нещо, което може да ги подкрепи.
70 стотинки за килограм набран цвят е надницата на берачите тази година. Миналата година е била с 10 стотинки по-малка. Иван е принуден да търси работници чак от Троян и Пазарджик, като дори е готов да поеме и пътните им. Берачът на рози Цветан Димитров споделя, че на ден изкарва по 20 лева. С тях купува храна, за да издържа семейството си, което е с две деца.
Сред розовите масиви могат да се срещнат дори ученици. Деветокласничката Катина от Сопот от няколко дни не ходи на училище, за да изкара пари за вкъщи и за джобни. От 5.00 часа сутринта тя е на полето. Сезонните работници обаче предпочитат да работят нелегално и да получават пари на ръка, вместо да подписват трудов договор.
По-влажната и по-студена пролет е забавила прибирането на розовия цвят. Розопроизводителите очакват 30 % по-малко реколта, защото годината е лоша за розовия цвят. Заради по-ниските добиви тази година, изкупната цена на килограм рози е стигнала 2.80, а на световните борси килограм розово масло се търгува за рекордните 7 000 евро.