Събитията в Гърмен са един възел, който издава общото състояние на нашето общество, такова каквото е то сега. Там са замесени различни фактори. От една страна социалното неравенство и маргинализацията на българското общество, от друга – факторът на политическите конфликти между висшите партии и борба за надмощие, коментира сблъсъците в Гърмен пред Фрог нюз политологът Антоний Тодоров.
От страна на националистите има борба между „Атака” и Националния фронт за спасение на България, както и на ДПС и вътрешни фракции. Всеки гледа да извлече дивидент на гърба на хората. Защото в Гърмен, както се разбира, всички са недоволни. Нещата едва ли ще се решат с полицейско присъствие, смята Тодоров. То, разбира се, е нужно, за да може да бъде запазен елементарният ред и да не се позволява на който и да било да го нарушава, но не това е голямото решение.
Страхувам се от този конфликт да не произтекат събития, свързани с етническия мир в България. Ако някой реши да разпалва страсти, вече видяхме в Катуница, например, че това ще бъде контрапродуктивно. Всички ще пострадат, убеден е политологът.
Това не е конфликт между българи и роми, нито между живеещите отдавна там роми и новонастанилите се. Това не е проблем и на строителния надзор. Какво като съборят няколко незаконни постройки? Нали общината ще трябва да намери жилища на тези хора. Какво – ще ги върнат откъдето са дошли ли? Че кой ги знае откъде са дошли? Най-вероятно от някаква част на страната, която тъне в пълна разруха. Това само по себе си не е решение. Не съм съгласен да се втренчваме в него.
Това е конфликт, който трябва да ангажира всичките замесени общности, които заедно да намерят решение. Мисля, че не е въпрос само на МВР. То трябва да участва по-скоро странично. Не МВР ще е основният актьор. Основен актьор би трябвало да бъде общината заедно със социалното и регионалното министерство и чак тогава МВР.
Относно искането всички да спазваме законите – да това би било добре, стига всички да сме поставени в равна позиция спрямо тези закони. Някои са до такава степен отхвърлени от обществото, имам предвид тъкмо тези маргинализирани общности, включително сред ромите, че как да им обясним, че е редно да спазват нормите на тъкмо това общество, което ги е отхвърлило, коментира Антоний Тодоров.