Десетки хора, измамени от банки с кредити в швейцарски франк, се събират утре на протест пред президентството. След като са взели заем от банката, те трябва да й връщат 50% повече от отпуснатата сума. Това обаче е незаконно според европейското законодателство.
Усвоили сме евро или лева, в договорите ни пише, че усвояваме сумата в евро или лева, но по курс на швейцарския франк. Към днешна дата сме изплатили суми,
почти равни на реално получената сума. И пак към днешна дата, по твърдение на
банката, ние дължим с 50% повече от усвоената сума. Т.е. имаме кредити с
растящи вноски и растящи главници, разказва за проблема Доротея Ангелова, участничка в протеста.
В договорите на хората са посочили, че се взема левова равностойност на швейцарски франк, като швейцарският франк е упоменат в приложение към договора. Заради този проблем е внесено становище при омбудсмана на републиката Константин Пенчев. В становището сме изложили подробно, че чл. 417 от НПК е забранен от европейското законодателство. Според съда на ЕС се задължава всяка държава да приведе в съответствие с него своето законодателство с директива 93/13. Директивата защитава потребителите и съгласно задължителното тълкуване на съда всеки съдия е длъжен да разглежда заявлението още преди да се стигне до исково дело. Всеки съдия служебно да проверява дали в договорите са налице неравноправни и недействителни клаузи. Когато една банка подаде заявление да се снабди със заповед за незабавно изпълнение, нашите съдилища, които се съобразяват с правото на ЕС, служебно трябва да извършат проверка дали има клаузи в договора за банков кредит, които да са неравноправни, обяснява пред Фрог нюз адвокат Десислава Филипова.