Част от задачите на първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс е да направи средата за бизнеса по-добра, тоест да направи законодателството по-малко на брой, но по-ясно, каза по БНР вицепремиерът Меглена Кунева.
Тя иска да разговаря с Тимерманс за механизма за правосъдие и вътрешен ред, по темата Шенген и тази за миграцията, както и за ролята на бизнеса.
Ако ние успеем да увеличим ръста, това означава, че сме се справили с много други проблеми, включително и с корупцията, което за България е задължително.
Кунева заяви, че не избягва сравненията между Румъния и България, защото те затварят „проходчетата", по които се измъкват онези, които се оправдават, че в България няма едно или друго.
Основание за оправдание в момента няма, категорична е тя: Последните месеци прегледах дума по дума какво ни дава възможност да направим нашия закон. Не говоря че това са шедьоври, но това имаме и дали можем, ако да го приложим стриктно, да постигнем успех. Моят категоричен отговор е: „Да, можем!".
Кунева категорично отрече Гергана Паси да е спрягана за шеф на бъдещото антикорупционно бюро. Тя даде пример със сходни бюра в страни от ЕС, където начело са прокурори и полицаи, дошли от кариерата: Пълни глупости! Да се хвърлят така имена! Няма нищо по-далечно от подобна идея, най-вече на самата г-жа Паси. Профилът на това бюро е ясен. Мисля, че това беше публикувано във в. Труд, без да ме попитат, без да звъннат, без да кажат има ли някакви мисли по този въпрос. Тоест, това беше, за да има с какво да се забавляваме една седмица. Как изобщо може на някой да му мине на ум, че това нещо ще се случи, възмути се Кунева.
Кунева прогнозира, че до 10 юни готвените промени в стратегията за борба с корупцията могат да бъдат внесени за обсъждане в Министерския съвет, откъдето да тръгне към парламента: Този закон много бързо ще го направя. От януари досега имаме отчет на всички предишни стратегии. Стратегия плюс закон, плюс обсъждане. Уверявам ви, не се бавя, каза Кунева.