Изтече срокът, който Комисията за защита на потребителя беше дала на банките, подвеждали хората с швейцарски франк, да спрат порочната си практика. Комисията следва да заведе колективен иск в съда за неспазване на решението му. Тя обаче дава още малко време заради евентуални обективни пречки като забавяне по пощата, да се отстранят нередностите.
Проверката на КЗП установи, че три банки са отпускали кредити в швейцарски франкове, а клиентите им са получавали сумата през курс купува на банката в евро. В същото време обаче е било предвидено погасителните вноски да се изчисляват в швейцарски франкове по курс продава към датата на падежа.
От подадените жалби на клиенти на тези банки става видно, че валутният риск от промяната на курса на швейцарския франк е за тяхна сметка. „Освен това не е посочен критерий и методика, по които да се определя размерът на базовия лихвен процент, представляващ основен компонент при формирането на основния лихвен процент по кредита”, казва пред Фрог нюз Димитър Маргаритов, председател на КЗП.
Друга установена неравноправна клауза е тази, че размерът на погасителните вноски става известен едва в момента на падежа и зависи от курс продава на швейцарския франк.
„Констатирали сме и разминаване при изчисляване на срока за определения падеж при погасяване на вноските с уредения в българското законодателство. Във връзка с тези констатации сме изпратили писма до дружествата за отстраняване или промяна на неравноправните клаузи така, че да не водят до неравновесие в правата и задълженията на двете страни по договора”, каза още Маргаритов.