56% от всички имащи право на глас декларират, че биха участвали в референдума, заяви по НТВ Първан Симеон от Галъп. Той посочи, че това все още са декларативни нагласи, които имат престижна нагласа и са по-високи от реалните. Ако някоя от големите партии не насърчи своите да участват в референдума, активността пада.
56% от 5,5 млн избиратели прави горе-долу половината, каза симеонов и отчете, че още е рано да се правят прогнози. От днешна гл. т. този праг е трудно постижим.
Според него оставянето на този праг не говори за това, че депутатите са убеденив това, че искат да се достигне прага. Генералната опасност е общо разочарование от този механизъм на пряката демокрация.
Сред публиката обаче имало много широка нагласа за промяна на изборните механизми. По отношение на електронното и задължителното гласуване имало устойчива структура - 50 на 30. При мажоритарното традиционно се събирала подкрепа у 60-70%.
Всичко това показвало не толкова подкрепа за една или друга промяна, а негодувание от политическия елит, поради ниския жизнен стандарт и липсата на справедливост в обществото. Симеонов обаче изрази скепсис по отношение на резултатите. Страх ме е, че този референдум се използва политически, каза той. Политиците сами виждат нагласите, но са лицемерни и не искат да въведат промени, заключи той.