Нееднократно казах, че г-н Искров следваше да подаде оставка доста отдавна, той беше гуверньор, при който фалира 4-тата по големина банка и той трябваше да поеме моралната си отговорност за това, което той не направи, заяви по БТВ Менда Стоянова от ГЕРБ, шеф на бюджетната комисия.
Гуверньор, който е 10 години на този пост, не можеше да не поеме тази отговорност, защото това беше празен фалит при липса на какъвто и да било контрол от страна на БНБ. Г-н Искров се измъква, защото формално подуправителят носи вината. като управител обаче Искров има своите лостове за контрол на своите подуправители, посочи Стоянова.
Писмото с оставката му е опит за запазване на реномето и CV-то на Искров, смята тя. През първия си мандат той работеше доста по-добре и го преизбрахме, въпреки че имаше полемика. Но натежаха аргументите да не се създава напрежение в системата и ЕЦБ, която стоеше тогава зад него, аргументира се Стоянова.
За КТБ тя каза, че основните виновници били мениджмънт, БНБ и банков надзор, каза Стоянова. Тя каза, че докладът за КТБ бил готов и ще излезе скоро, но не пожела да издаде в аванс какво пише там до влизането на Закона за падане на банковата тайна.
На въпрод дали Д. Радев ще е новият шеф на БНБ тя каза, че БНБ е отворена институция и всеки един от номинираните може да отиде там, да се информира и изборът не бил предрешен. При 4 номинации, излъчени от партиите, подкрепящи управляващата коалиция, няма задкулисие и договорка, каза тя.
Бях против това, което се случи в Сметната палата, номинираният да бъде избран по право; това не бива да се допуска в БНБ. Трябва да престанем с политическите си пазарлъци, на гърба си всички разбрахме, че това може да струва скъпо на всички ни, каза тя. Радев е бил експерт и не е бил политически зависим; 15 г. след това е бил в МВФ, как се кандидатства там, знаете ли, попита тя. Този човек не е политик, за разлика от Искров, заяви Стоянова.