Европейската комисия одобри 2014-2020 регионалната оперативна програма за Румъния (POR), на стойност 8,2 млрд евро, четем дословно в business-review.eu. От тях 6,7 милиарда евро идват от Европейския фонд за регионално развитие. За сравнение България получава около 1,5 милиарда, което е почти 5 пъти по-малко и не съответства нито на броя на населението, нито на размера на територията. Въпросът е откъде идва тази драстична разлика и защо?
В сайта четем още, че инвестициите по програмата ще бъдат използвани за подобряване на качеството на живот в градовете, за да се създадат и поддържат зелени площи, за чиста и достъпна обществена мрежа за транспортиране и за развитието на изостаналите градски зони. Целта на програмата е да подкрепя и обществените услуги, които подобряват качеството на здравните услуги, да се включат маргинализираните общности и да се адаптират образованието и обучението с потребностите на пазара на труда. Специален акцент ще бъде поставен върху повишаване на енергийната ефективност на сградите, за да се допринесе за по-ниски емисии на въглероден диоксид.
Тези фондове на ЕС са предназначени за подпомагане на малките и средни предприятия в икономическите сектори с потенциал за ускорен растеж. Програмата също така ще бъдат използвани за финансиране на инвестиции в рехабилитация на пътища, които служат за подобряване на регионалната свързаност и за укрепване на връзките с TEN - T.
"Днес ние ратифицирахме един от най-големите инвестиционни програми в Европейския съюз. Тя ще донесе осезаеми ползи за всички граждани на Румъния. Чрез подкрепата си за малките и средни предприятия, улесняване на по-добър достъп до социални услуги за всички граждани, особено за най-бедните и най-уязвимите, тези инвестиции ще доведе до значително подобряване на качеството на живот на румънците. В допълнение, инвестициите в енергийна ефективност ще доведе до намаляване на сметките за енергия за домакинствата и опазване на околната среда. Надявам се, че румънците ще се възползват максимално от възможностите, предлагани от програмата ", заяви Корина Крету, европейски комисар за регионалната политика.
Ето и очакват до края на програмата резултати:
Повече от 5000 малки и средни предприятия ще бъдат подкрепени, което води до увеличение с близо 50% в производителността на труда в по-слабо развитите региони;
Около 28 процента от населението на възраст между 30 и 34 ще имат средно образование;
500 000 души ще се възползват от по-добри услуги в общността и подобряване на първични здравни услуги, особено в по-слабо развитите региони;
Потреблението на енергия в обществени и частни сгради, ще бъдат намалени;
Подобряване на обществения градски транспорт: увеличаване на броя на пътниците от около 140 милиона души;
Рехабилитацията на над 2000 км пътища, които ще подобрят регионалната свързаност;
Увеличение от около 4% на дела на МСП, които работят заедно в иновативни индустрии;
10% увеличение на степента на преживяемост на малките и средните предприятия;
Развитие на 224 000 кв.м на зелените площи;
Обновяване на 45 паметници на културното наследство.
в оригинал виж материала ТУК