Това предвижда нова заповед на просветното министерство, според която училищата трябва да създадат регистър, в който да се отразяват проявите на насилие.
През последните години интернет е залят от любителски клипове, в които тийнеджъри упражняват сила върху свои съученици, предаде НТВ. Предвижда се от новата учебна година всяко училище да има регистър. В него ще се документират случаите на насилие, участниците в спречкването, а също така и реакцията на педагозите.
За родителите е важно училищните власти не само да потушат напрежението, но и да предотвратят следващи изблици на насилие.
„Най-вече да се види от каква квалификация имат нужда учителите, за да се справят с подобни случаи и с този регистър училишето може да идентифицира нуждата от определен вид квалификация”, казва Цвета Брестничка от Асоциация „Родители”.
Училищните психолози се опасяват, че регистрацията на агресивни прояви, зад които стоят имената на деца, е нож с две остриета.
„Това петно остава, този регистър щом го има тва е както да речем в полицията. Сбъркал си, хванали са те и имаш досие и това си остава, независимо колко си добър и колко успехи имаш. Не мисля, че трябва да има такива черни списъци, защото те ще ни попречат на развитието в бъдеще”, на мнение е Вержиния Трайкова, педагогически съветник и психолог.
Учениците не вярват, че така ще се ограничат проявите на насилие, било то физическо или вербално.