През 2003 година компанията обяви банкрут с 14 млрд. евро “дупка” в счетоводните си сметки, две години по-късно Parmalat беше преструктурирана и зае отново мястото си на водещ производител в хранително-вкусовата промишленост
Калисто Танци, основателят на италианския гигант Parmalat, беше осъден на 10 години затвор във връзка с делото за банкрута на компанията през 2003 година, съобщава BBC. Танци беше обявен за виновен по обвиненията за манипулиране на счетоводните отчети и възпрепятстване на одиторските проверки. Другите седем обвиняеми по делото, между които изпълнителни директори и банкери, бяха оправдани.
Колапсът на Parmalat през 2003 година и до днес се счита за най-големия банкрут в историята на европейската икономика. Преди пет години италианският гигант от хранително-вкусовия бранш прекрати дейността си след като в счетоводните баланси на компанията се появи “дупка” от 14 млрд. евро. Сривът на Parmalat през 2003 година "изпари" спестяванията на близо 135 хил. души в Италия, свързани по различни начини с дейността й.
През 2005 година Parmalat беше преструктурирана и отново се вписа на Миланската фондова борса, където в момента е най-голямата компания в своя бранш в Италия.
В делото срещу Танци бяха въвлечени и неговият син Стефано и дъщеря му Франческа, които обаче вече се споразумяха за доста по-леки присъди, допълва AFP. По време на разследванията бяха намесени и имената на три международни банки – Citigroup, Morgan Stanley и Deutsche Bank, освен това се чуваха слухове и за намеса на италианската мафия в измамите около Parmalat, довели до разтърсилия тогавашния бизнес свят банкрут на компанията.
Frognews.bg