Бе известен с това, че рисуваше модерно и нетрадиционно, че бе ненадминат майстор в областта на абстракцията
В пловдивската галерия на открито „Червеното пони” бе открита ретроспективна изложба в памет на Цанко Панов, един от най-дълбоките, деликатни и обичани български художници, изявяващ се като живописец и график. До средата на юли може да видим 20 живописни платна, акрил, масло и колажи, подбрани така, че да обхванат творческите му находки от началото на 80-те години на миналия век до смъртта му през 2003 г.
Цанко Панов бе известен с това, че рисуваше модерно и нетрадиционно, че бе ненадминат майстор в областта на абстракцията. Една от любимите му теми е музиката – разработва я в поредица от колажи с нотни листове. Друг негов „запазен“ знак са българските народни елементи с типичните пъстри шарки и цветове. Работеше е и в акваторията на акварела.
Тих, деликатен и благ, Цанко остава в спомените като човек, винаги готов да помогне на приятелите си. За своите 52 години прави над 15 самостоятелни изложби и участва в над 30 групови експозиции, често организирани от самия него или съставени по негови идеи.
Роден е през 1950 г. в София. Завършва през 1976 г. Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий", специалност "Живопис", в класа на Янаки Манасиев.
Бил е учител по рисуване и живопис в с. Езерче и в Средното специално художествено училище в Котел.
През периода 1981-1994 г. работи като уредник в Националната художествена галерия и в редакцията на в. „Стършел”. През 1994 г. специализира в Cite des Beaux Art, Париж. Същата година започва да преподава в Частна академия "Жул Паскин", където остава до 1997 г. През последните си години до 2003 г. той работи в къща-музей "Борис и Славка Деневи" в София. Негови картини са собственост на НХГ, СГХГ, в галериите в Ямбол, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Трявна, в Германия, Великобритания, Франция, Холaндия, САЩ и др.