Докладът за КТБ се занимава много тясно само с финансовия проблем на банката, заяви по БТВ икономистът Георги Ганев. Употребата на думата пирамида не е подходяща, защото не става въпрос за пирамидална структура, уточни той.
Редица български бизнеси са получавали истински кредити, но е имало и калпазанлъци, констатира той. Искров обаче няма как да не бъде отговорен за това, че банката е била несъстоятелна, добави Ганев. Трудно е да се каже колко е загубата, тя все още е в бъдещето, зависи от ефективността при събиране на вземанията.
Тук има институционален провал на редица институции, смята той. Въпросът е проектите на някои калпазани да не стават толкова големи, прецени Ганев.
Правилата създават възможност нещо подобно да се случи, затова трябва ключови реформи и ново разписване на правилата, смята икономистът.
Ганев каза, че целта на стрестестовете не е да се затворят българските банки, за да дойдат големите конгломерати. Това ми се струва твърде конспиративно като мислене.
Изходът GREXIT е все по-вероятен за Гърция, каза още той. Това нас ще ни засегне минимално, а от гледна точка на банковата система - никак. Експозицията на нашите банки е такава, че няма да има никаква нервност. Търговията най-вероятно ще пострада, защото и покупателната способност на Гърция ще намалее. Най-сериозната болка, свързана с България, ще е свързана с това, че работещите българи в Гърция, дори и да не се върнат, ще обеднеят. Връщането към драхмата не драма, драмата е, че нямат драхми, не са ги напечатали. Второто тримесечие там очаквам сериозен крах на икономиката, прогнозира още Ганев.