9 мечки бродят на Витоша. Сред тях е и майка с малкото си. Една от мечките е кръстена Велика, защото е маркирана на връх Великден, съобщи БГНЕС, позовавайки се на информация от обсъждането на новия План за управление на софийската планина.
На две от мечките, които са млади и обикалят цялата планина, са с поставени чипове. И 9-те животни са засечени чрез поставените на територията на парка фото капани.
През последните десетилетия на територията на природния парк са изградени над 200 сгради, с разгърната застроена площ 70 000 кв. м. В това число не влизат новоизградените сгради в южните склонове на Витоша, в така наречената "контактна зона", където са изградени 7000 кв. м. жилищни площи.
Тези сгради са и основните замърсители, защото няма канализация, пречиствателните станции за полу-разрушени и почти всички обекти са на септични ями. Това изключително силно замърсява водите от Витоша, казаха днес експертите, според които състоянието на хижите и на лифтовите съоръжения е лошо.
Друг сложен проблем е развитието на корояда и унищожените почти всички смърчови гори в парка. Единствено в местността "Офелиите" са съхранени смърчовите насаждения, защото след ветровала през 2001 г. повалените дървета са изнесени, не е дадена възможност за развитие на корояда и на тяхно място са засадени млади фиданки.
Изключително сериозно стои въпросът с границите на парка. Стотици са частните имоти, които поради сбъркани граници, са включени в пределите на ПП "Витоша". Проблемът започва от 2003 г.
Десетки са делата, които собствениците на имоти водят, за възстановяване на границите. Според експертите всички тези проблеми ще бъдат изяснени в процеса на разработване на новия План за управление и ще се предприемат стъпки за тяхното разрешаване.