Не поемаме финансов риск, подкрепяйки механизма за мостово финансиране към Гърция, заяви в НС финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от Фокус. Гаранционният механизъм предвижда общият европейски бюджет да бъде гарант при евентуален дефолт в размер на 7 млрд. Това е предложението за следващите няколко седмици преди държавите от еврозоната да използват големия механизъм за финансиране на третия пакет, който Гърция ще използва, за да стабилизира банковата си система.
В началото бяха изразени резерви в използването на този механизъм. В комуникация ние заявихме, че каквито и мерки да бъдат предприети, той не трябва да води до бъдещи ангажименти на България за бъдеща финансова помощ”, подчерта Горанов и уточни, че това провокира дебат като имаме нормативни ангажименти, дори в случай на неизпълнение по авансовия мостови заем, държавите-членки на еврозоната да компенсират напълно загубите на европейския бюджет.
До последния момент Обединеното Кралство отстояваше позиция, че тези ангажименти трябва да бъдат нормативно уредени. Ще подкрепим за последен път използването на механизма, такъв е и ангажиментът на ЕК, и никога повече държавите –членки да не го използват, преди да бъде съгласувано с тези извън, уточни министър Горанов.
Гръцкият парламент е изпълнил изискванията и България няма да бъде пречка да бъде отпуснат мостови заем към Гърция, при категорично записани нормативни гаранции, че България в случай на неблагополучно развитие, няма да бъде пряко финансово засегната. След тези категорично законово записани гаранции, няма пречка и риск да задействаме този механизъм и България да участва в мостовото финансиране преди третия спасителен пакет към Гърция. Не поемаме финансов риск, подкрепяйки този механизъм за мостово финансиране, увери Владислав Горанов и каза, че имаме пълни гаранции, че ние няма да бъдем засегнати, каквото и да е развитието в Гърция.