Политоложката Татяна Буруджиева е скептична за успеваемостта на референдума за изборните правила. Това заяви самата тя в ефира на БНТ. По думите й Плевнелиев се е опитал с формулировката си да не направи нещо радикално, а да се опита да направи някаква промяна през народните представители.
Припомняме, че днес на свое извънредно заседание парламентът ще обсъжда инициативата на държавния глава Росен Плевнелиев за провеждане на национално допитване по изборните права на българите. Въпросите, представени от Плевнелиев, са: Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно? Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми? Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
Според Буруджиева това са по-скоро параметри на въпроси. Бившата червена депутатка уточни, че дебатът за мажоритарния избор у нас е дълъг, обсъждани са различни варианти и въпросът за това част от народните представители да бъдат избрани мажоритарно, за нея означава да се прави нещо, което вече досега е правено.
Това е равнозначно на основно влияние на политическите партии чрез техните листи, смята Буруджиева.
Тя призна, че е скептична относно това какво ще постигне този референдум, защото президентът не е дал отговор на въпроса какво е станало с първата подписка и защо тогава не е било проведено запитване до народа.
За колегата й Даниел Смилов последните два президентски въпроса са напълно ясни и недвусмислени. Той разгледа два варианта за мажоритарната система - предварително изработване на конкретен проект или даване на по-широк въпрос, който дава възможност на НС да развие конкретна концепция в рамките на зададените параметри.