Тези дни Комитетът на Бундестага, контролиращ действията и пълномощията на немското разузнаване (БНД), възнамерява да даде под съд правителството на ФРГ. Искът е свързан с неотдавнашния скандал около американската Агенция за национална сигурност (АНС), съобщи Süddeutsche Zeitung.
Според депутатите, правителството отказва да предостави на парламентарната комисия списъка на обектите, които са следени от БНД по поръчка на АНС. Изданието уточнява, че ако следенето по искане на АНС е водено без разрешение на парламентарната комисия, това е станало в нарушение на германския закон за специалните служби.
Отбелязва се също, че поради скандала пълномощията на Федералната разузнавателна служба на Германия могат да бъдат окастрени.
По-рано Süddeutsche Zeitung и телевизиите NDR и WDR с позоваване на WikiLeaks съобщиха, че САЩ са шпионирали още от 90-те години трима германски канцлери и мнозина членове на федералното правителство. Шпионажът е воден в съответствие с някакъв списък, който са изброени десетки критерии за искана информация: IP-адреси, телефони номера, акаунти в социалните мрежи, пощенски кодове. Този списък е в разпореждане на ведомството на федералния канцлер Ангела Меркел, която координира работата на спецслужбите. Това следене противоречи на споразумението за сътрудничество, сключено между специалните служби на двете страни.