НОВИНИ


СКАНДАЛ! БНБ и квестори осигурили кражбата на 1 млрд активи от КТБ

17 15281 31.07.2015
СКАНДАЛ! БНБ и квестори осигурили кражбата на 1 млрд активи от КТБ
Подуправителите Димитър Костов и Калин Христов са знаели през цялото време какво се случва в КТБ...

Около 1 млрд лева активи на кредитополучатели на КТБ са умишлено разпродадени за периода от 20.06.2014 до този момент. Криминалният грабеж е допуснат заради бездействието и безстопанствеността на квесторите. Същите квестори, които бяха назначени от УС на БНБ и които бяха преизбрани от парламента преди дни.


Със следващите редове и факти искаме да подпомогнем работата на доблестната българска прокуратура, която засега преследва единствено несъгласните с модела #Кой. Може би като се запознае с фактологията на това изложение, ще разшири мъничко периметъра на действие, както и обектите, върху които да стовари своите правомощия.

 

10 малки негърчета

 

Както в книгата на Агата Кристи и тук става дума за криминално деяние. Само че в романа има кой да се заеме с откриване на престъпника, а тук засега такива усилия не се забелязват.

Става дума за десет конкретни примера на умишлено разпродаване на активи от страна на неизрядни кредитополучатели на КТБ. Квесторите, тези доскоро любими деца на УС на БНБ и кръга Кой, очевидно са бездействали или са си затваряли очите пред фрапиращите нарушения.

 

Фактите, фактите...


1. „ЕВРОБИЛД 2003”:

·       За периода от м. октомври 2014 г. до момента дружеството разпродава активи /недвижими имоти/ за десетки милиона лева на свързани със своя краен собственик трети лица.

·       На 17.12.2014 г. друг кредитополучател на банката - „ДИВАЛ 59” ЕООД пуска молба за обявяване в несъстоятелност на „ЕВРОБИЛД 2003” ЕООД.

·       Едва на 20.01.2015 г. квесторите на КТБ пускат молба за присъединяване в производството, след като почти всички атрактивни имоти на „ЕВРОБИЛД 2003” ЕООД са вече разпродадени.

·       „ЕВРОБИЛД 2003” ЕООД е неизряден длъжник на банката много преди квесторите да депозират молбата в съда, като по сметки на дружеството не са постъпвали суми от продажби на имотите.

·       При една навременна възбрана от страна на квесторите върху имуществото на длъжника, всички тези разпоредителни действия щяха да бъдат предотвратени. Щяха, но не са.

 

2. „ЕВРОБИЛД ПРОЕКТ” ЕООД:

·       От ноември и декември 2014 г. до момента дружеството разпродава свои имоти в гр. София без никакви пречки.

·       От продажбите не постъпват никакви пари по сметки в КТБ АД, както е редно по закон.

·       Квесторите не са предприели никакви действия за осуетяване на тези сделки, в т.ч. не са налагани възбрани върху имотите на длъжника – като предварителна обезпечителна мярка.

 

3. „СНЕЖИН 2003” ЕООД:

·       Видно от търговския регистър, на 14.11.2014 г. „СНЕЖИН 2003” ЕООД продава всички свои акции от капитала на „НЮ КООП ИНВЕСТ” ЕАД, което от своя страна е собственик на 777 440 бр. акции, представляващи 27,91 % от капитала на „ХОЛДИНГ КООП ЮГ” АД с ЕИК 121659072. Номиналната стойност на акциите е 1 554 880 лева. Същевременно по сметки на дружеството в КТБ АД не постъпват нито стотинка от продажбата и кредитът не се обслужва.

·       Едва на 19.03.2015 г. /4 месеца след извършената продажба на акциите/ квесторите на банката пускат молба за обявяване на дружеството в несъстоятелност.

·       На това народът казва: След дъжд качулка...

 

4. „БАГИАНА” ЕООД:

·       В началото на 2015 г. дружеството продава 22,40 % от капитала на „ХОЛДИНГ КООП ЮГ” АД с ЕИК 121659072. Номиналната стойност на акциите от 1 247 708 лева. Продажбата е видна в търговския регистър, където са публикувани акционерните книги на акционерното дружество.

·       На 17.04.2015 г. синдиците на банката пускат молба за обявяване на дружеството в несъстоятелност. Преди това обаче квесторите не предприемат абсолютно нищо за налагане на възбрана върху активите на длъжника. И децата ще се сетят за какво става дума.

 

5. „ИНФРАСТРУКТУРНА КОМПАНИЯ” АД:

·       През месеците април, май и юни 2015 г. дружеството продава свои атрактивни недвижими имоти в различни селища от страната, видно от имотния регистър.

·       До момента квесторите и синдиците на банката не предприемат абсолютно нищо адекватно за опазване на имуществото на длъжника.

 

6. „РУБИН ИНВЕСТ” АД:

·       Видно от имотния регистър на 11.12.2014 г. дружеството продава на трето лице множество недвижими имоти в гр. Плевен. Купувач е новосъздаденото „КЕПИТЪЛ ИНВЕСТМЪНТ” АД с ЕИК 203265949.

·       След горната нотариална сделка продължава разпореждането с активите пред безучастния поглед на квесторите на банката. На 30.01.2015 г. „КЕПИТЪЛ ИНВЕСТМЪНТ” АД апортира закупените имоти в капитала на ново дружество, а именно „РУБИН ПРОПЪРТИ” АД с ЕИК 203389893. Капиталът на последното дружество е 25 000 000 лева, т.е. това е стойността на закупените имоти.

·       За да се заличат до край следите от поредната кражба през м. май 2015 г. „КЕПИТЪЛ ИНВЕСТМЪНТ” АД продава на трети лица своите акции от капитала на „РУБИН ПРОПЪРТИ” АД, видно от търговския регистър.

·       Тук възниква въпросът, с какви средства „КЕПИТЪЛ ИНВЕСТМЪНТ” АД заплаща на „РУБИН ИНВЕСТ” АД цената на имотите в размер на 25 000 000 лева? Отговорът е, че през м. ноември 2014 г. квесторите осчетоводяват прихващане, вследствие на цесия между двете дружества.

·       С цесията „РУБИН ИНВЕСТ” АД не покрива всичките си задължения към банката, като същевременно е разпродало почти всичките си имоти. Видно от партидата на дружеството в търговския регистър първоначалната стойност на продадените имоти е надхвърляла 40 000 000 лева.

·       Едва през м. март 2015 г. квесторите на банката пускат молба за обявяване в несъстоятелност на основния акционер на дружеството, придружено с искане за възбрана на имотите на „РУБИН ИНВЕСТ” АД. От имотите обаче са останали само два апартамента в гр. Плевен и една нива. Видно от имотния регистър възбраната върху тези три имота е наложена чак на 26.06.2015 г., но банката отново е изпреварена. Този път от Булгаргаз ЕАД, което е наложило възбрана върху същите имоти три месеца преди тази от банката.

 

7. „ДИВАЛ 59” ЕООД:

·       Видно от търговския регистър през м. юли 2015 г. дружеството продава своите акции от капитала на „Велинград пропъртиз” АД с ЕИК 175442407. Номиналната стойност на продадените акции е 4 302 826 лева.

·       До момента квесторите и синдиците на банката не предприемат абсолютно нищо за опазване на имуществото на длъжника.

 

8. „МЕДИКОН КОНСУЛТ” АД:

·       Видно от търговския регистър на 02.07.2015 г. е вписан план за преобразуване на дружеството, съгласно който активи на стойност над 4 000 000 лева преминават в новоучредено дружество.

·       Освен това „МЕДИКОН КОНСУЛТ” АД отчита приходи от дейността през 2014 г. размер на над 40 000 000 лева, като същевременно кредитът от КТБ АД остава просрочен. Това означава, че дружеството продължава да осъществява основната си дейност и необезпокоявано от квесторите на банката получава своите приходи по сметки в други банки.

·       Чак на 19.03.2015 г. квесторите подават молба за обявяване на дружеството в несъстоятелност, но липсата на възбрани върху активи и запори върху други разплащателни сметки позволяват дружеството да бъде умишлено източвано.

 

9. „ИНТЕГРИРАНИ ПЪТНИ СИСТЕМИ” АД:

·       През месец октомври 2014 г. дружеството продава свои атрактивни недвижими имоти в различни селища от страната, видно от имотния регистър.

·       До момента квесторите и синдиците на банката не предприемат абсолютно нищо адекватно за опазване на имуществото на длъжника.

·       Това е същото дружество, което придоби акциите на в-к "Преса" и месец по-късно го фалира.

 

10. „ГИПС” АД с ЕИК:

·       Видно от търговския регистър през м. юни 2015 г. е учреден особен залог на търговското предприятие в полза на трето лице – „Индустриални инвестиции” АД с ЕИК 203270120.

·       През 2014 г. „ГИПС” АД отчита приходи от дейността размер на над 6 800 000 лева, като същевременно кредитите от КТБ АД остават необслужвани. Това означава, че дружеството продължава да осъществява основната си дейност и необезпокоявано от квесторите на банката получава своите приходи по сметки в други банки.

·       Въпреки това през м. октомври и м. ноември 2014 г. квесторите осчетоводяват цесии и прихващания, вследствие на което част от задълженията на дружеството са погасени, но от оперативна дейност по сметки в банката продължават да не постъпват средства.

·       Близо седем месеца след това квесторите подават молба за обявяване на дружеството в несъстоятелност, но липсата на своевременни възбрани върху активи и запори върху други разплащателни сметки позволяват да се учреди гореспоменатия залог в полза на трето лице и да се отклоняват средства от основната дейност.

 

Ако главният прокурор наистина иска обвинението да се реформира и да е по-ефективно, сега е момента да го покаже. Ама не иска, защото ще излязат същите лица, които сринаха КТБ, които бяха на път да сринат и ПИБ, а в почивките кадруват в магистратурата.

 

Екип на Фрог нюз

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама