Върховният административен съд осъди Здравната каса за отказ да плаща лечението на тежко болните с Паркинсон в чужбина. След като изтъкнати медици у нас препоръчали на пациент в напреднала фаза на Паркинсон да се лекува в чужбина, от касата отказали да му заплатят лечението. Затова институцията била осъдена да заплати всички разноски по делото, а в 14-дневен срок да покрие и животоспасяващото лечение на болния, информират от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
От съда са отчели, че дори и пациентът да може да събере парите, за да покрие сам терапията си, това би отнело много време, което ще направи лечението несвоевременно.
При пациентите, които са в тежка фаза на заболяването, единствената терапия, която помага, е поставянето на имплант за дълбока мозъчна стимулация. Подобен обаче струва между 40 000 и 80 000 лв., което е непосилна сума. Това е и причината те да разчитат на Здравната каса да спаси животите им, казва за "Дарик" Васил Настев, който от почти 30 години се бори със заболяването.
„То се видя, че за нас живот няма в собствената ни държава. Ако не ги е срам и от Касата, и от министерството, и от други инстанции, от които зависи, нека да продължават в същия дух. Наистина сме едни човекоподобни човечета в определени случаи. Точно това искам да апелирам. Нека да бъдем човечета, но да не сме човекоподобни, защото подобието на човека е нещо не много лицеприятно", заяви Настев.