Остават няколко месеца до пускането в обращение на монетата от 2 лева. Това ще затрудни фалшификаторите, които наскоро измислиха нов начин да подправят дребните пари. По-интересни за манипулаторите са чуждите валути.
Когато новата монета от 2 лева бъде пусната в обращение, тя едва ли ще бъде много привлекателна за фалшификаторите, защото им излиза по-скъпо да подправят монети, отколкото банкноти. По последните данни на БНБ, най-често се фалшифицират банкнотите от 20 лв.
„Не могат да правят хубаво холограмите, особено на българските банкноти. Истинската холограма прелива от едно в друго, при еврото при фалшивите светят различни нишки”, обяснява Наталия Стоилова, касиер в обменно бюро.
Последните данни на БНБ отчетоха за рекордьор фалшивата двайсетолевка. Експертите обясняват, че от чуждите валути най-примамливо за манипулаторите на пари е еврото - по 100 и по 200.
Избягват да пробутват фалшивите пари в банки и обменни бюра, защото лесно ги хващат. Фалшивите банкноти най-лесно минават в казината и в търговските вериги, където има много хора и няма време за проверка.
„Проверяваме си ги, имаме си апаратче, пък и с ръце, вече сме си свикнали и си ги проверяваме”, коментира за Нова телевизия Тонка Тонева, касиер в магазин.
В магазина, който управлява Николай Ангелов, последният случай на хваната фалшива банкнота е от преди година. Разбрали късно.
„Няма нито релеф, лесно се познава, просто при по-неопитни хора, които са работили по-малко с пари се случва. При отчета на касиерката познахме, защото разполагаме с детектори светлинни”, коментира Николай Ангелов, управител на магазин.
За да няма грешки: гледа се добре очертания воден знак на банкнотите, да пулсира числото при накланяне и да проблясва холограмата.