Алексис Ципрас ще остане министър-председател на Гърция след предсрочните парламентарни избори. Атина ще върви към намаляване на дълга и ще започне да изпълнява задълженията, произтичащи от споразуменията ѝ с европейските ѝ кредитори.
Въпросът обаче е Европа какви изводи ще си извади от случилото се в Гърция, прогнозира по "Хоризонт" на БНР журналистът Иван Гарелов: Алексис Ципрас не е толкова неопитен, за колкото беше смятан. Насрочването на парламентарните избори цели решаването на вътрешнопартийните проблеми на Ципрас с останалите членове на СИРИЗА. В резултат на изборите неговите опоненти ще останат без депутатски места и той ще може да определя политиките, без да има вътрешнопартийна опозиция. Въпросът е с каква разлика ще спечели?
По повод отцепилата се част от СИРИЗА, която създаде нова партия – "Народно единство", Гарелов коментира, че влизането ѝ в парламента не е сигурно:
Те са 40 депутати и едва-едва ще влязат в парламента, а може би и няма и да успеят да влязат. Разликата между СИРИЗА на Ципрас и "Нова демокрация" ще бъде много по-голяма от резултатите от публикуваните проучвания. Освен "Нова демокрация", нито една друга партия не набира достатъчно гласове, за да може да бъде претендент за коалиционно участие.
Потенциалните съюзници на Ципрас не трябва да бъдат търсени в лицето на ПАСОК или "Нова демокрация", защото те представляват умиращ политически елит. Съюзници не можем да ги търсим и в радикалните леви или десни, а по-скоро в центристката партия "Потами" на бившия журналист Теодоракис.