Ако заложеното в Закона, се изпълни, хората ще бъдат по-удовлетворени, но то изисква време, не става с вълшебна пръчка, заяви по БТВ проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина".
Разделянето на здравния пакет на две е само един от моментите. НЗОК напр. плаща за заболявания, които се лекуват вкъщи, но по народному казано така се източва Касата. Когато има основен пакет, ще знаем, че той ще бъде на 100% покрит, независимо от разходите. Обемът му ще стане ясен след разчети и преговори. Всички, застрашаващи живота и предизвикващи инвалидизация, болести ще са в него, каза Начев. Кое би могло да се лекува в амбулаторни условия е важно условие за формирането на пакета.
Винаги съм бил против приватизацията на болниците, на сградите, сградният фонд е безвъзвратно остарял. Да се приватизира дейността - клиниката да работи на собствена стопанска сметка. Когато колективът и ръководството знае, че възнаграждението зависи от него, няма да позволява да се изнасят, консумативи и медикаменти, ще гаси лампите и водите и т.н.
В България в момента няма никакъв контрол върху дейността и услугите, които се извършват. Изисква се второ и трето мнение. Когато на Запад се изследва пациент, не трябва веднага да се интервенира, даде пример Начев.