Сигурността на Европа включва справяне с бежанската криза. Това каза Меглена Кунева, вицепремиер по координация на европейските политики и институционалните въпроси по БНР.
„Важен елемент са така наречените „горещи точки”. Това са средища, в които бързо се преглежда дали лицата, които кандидатстват за статут на бежанци имат основание за това. Дава им са статут и след това, една част от тях, ако идват от сигурни страни се връщат обратно. Другата част от тях, в зависимост от това дали ще се приеме решение за квоти, предстои да бъдат приети в европейските страни.
За да може да има такива горещи точки, страните, в които има най-голям приток на бежанци, а за сега това са Гърция и Италия, трябва да поискат това. Унгария се е отказала и не иска такава помощ от Ес”, посочи Кънева. По думите ѝ, тези „горещи точки” се управляват от FRONTEX, граничната служба на Европейския съюз, но има служители на Европол и националните власти. „Ние трябва да поискаме да сме „гореща точка”. Ако българското правителство не поиска, няма да има такава, защото това е вид помощ. Това е нещо като разпределителен център, за да може по-бързо, бежанците, които са дошли на територията на европейска държава, да получат съответното направление и да не се натоварва само една държава с броя на хората”, обясни още Меглена Кунева.