Бежанци идват в България и плащат за свободата си, установи екип на НТВ, който се внедри в схемата на каналджиите. Мигрантите идват от Сирия, Ирак и Афганистан. Преминават през страната ни, но мечтаят за по-добър живот най-добре в Германия, може и в Швеция. Никой обаче не иска да каже открито колко струва свободата им.
От границата с Турция екипът на Нова тръгва по пътя на този бизнес за милиони.
Подставено лице от кюрдски произход се свърза по телефона с трафикант, който му каза, че превозването му от Истанбул до Германия ще му струва повече от 9 000 евро.
Кюрдът обяснява, че бегълците минават границата само при уговорка със служители на „Гранична полиция”. Те дори помагали за превоза на чужденци от границата до бусовете на трафикантите. Услугите на униформените стрували 250-300 евро на човек. „На късмет никой не минава. Те ти дават един час – например от 7 до 8 ч., иначе няма как да минеш”, казва мъжът.
Пътят на хилядите, които бягат от ужаса на войната, започва от квартал „Аксарай” в Истанбул. Там живеят босовете на каналджиите. През последните години са изградили империя и продават свобода.
Схемата е проста – оставяш парите в чейнджбюро, което служи за параван на същинския бизнес, и получаваш код. Когато стигнеш до София, се обаждаш, казваш си кода и част от парите отиват за трафикантите. Ако се опиташ да хитруваш, следва наказание. „Може да те утрепят от бой. Ако не вземат парите, ще те убият”, разказва подставеното лице.
И ако всичко започва с организатор от Турция, в пограничните райони у нас десетки се изхранват като професионални помагачи на трафикантите. Трафикът на хора в момента е по-доходоносен бизнес дори и от продажбата на наркотици. Не е тайна и, че цялата престъпна схема е много добре организирана, за да може тези, които са най-отгоре, да бъдат недосегаеми.
Екипът на Нова тръгна, заедно с бивш полицай, по продължение на българо-турската граница. Мина през няколко погранични села, но не срещна нито един граничен полицай.
Най-често преминаването през неохраняваната територия се случва вечер. Каналджиите знаят, че трябва да прекарат хората през браздата точно през 20-те минути, в които термокамерата не гледа към тях. На въпрос откъде знаят за тези 20 минути, граничните власти отговориха така: „Не можем да навлизаме в детайли по охраната на границата, както и управлението на камерите, които биват мобилни и стационарни… Всеки сигнал, подаден в министерството, стриктно се проверява”.
А иначе, за първите шест месеца на годината, 243-ма души са задържани от полицията за каналджийство. Над половината от тях са с повдигнати обвинения. Сред арестуваните има само двама полицаи - заловени след репортаж на Би Би Си.
Пътят на бежанците обаче не спира след преминаването на границата ни. Защото България не е крайна дестинация, а само поредното препятствие преди заветната цел - Западна Европа.
Веднъж пристигнали у нас, от София започва организацията на последващото им пътуване – до Сърбия. В близост до Женския пазар в столицата, където е меката на хостелите, пълни с нелегални имигранти, екипът на Нова се среща с хора от бранша. На метри патрулира жандармерия, изпратена на мястото с цел да контролира трафика.
Трафикант казва пред скритата камера, че веднага може да уреди извеждането на група мигранти от страната ни – с нов бус, срещу 200 евро на човек. Когато стигнат до Сърбия, там бежанците ще трябва да платят на други трафиканти. Цената се договаря от шофьорите на улицата. Контактът с високите нива минава през много посредници.
В Харманли за трафикант номер 1 всички посочват едно име – Басел Алгафари. Той е брат на Нидал Алгафари – популярен режисьор, бивш член на БСП и АБВ. Официално Басел е собственик на ресторант в Харманли. Отрича да има нещо общо с трафика на хора, но признава, че това е основният поминък в неговия град.
Според източници на Нова, които пожелаха да запазят анонимност, става ясно, че Басел не работи сам. Помагали му Раид и Абушехо. И двамата живеят в лагера за бежанци в Харманли. Работи се по добре познатата схема с чейнджбюрото. След като бегълците пристигнат в Харманли, Раид и Абушехо им помагат да прекарат една нощ нелегално в лагера. А след това организират и незабелязаното им измъкване оттам.
Басел отрича да познава Раид, въпреки че има заснета тяхна среща.
По данни на Европол около 30 000 души са замесени в бизнеса с трафик на бежанци в Европа. Бандите обикновено са сформирани от дребни престъпници от Сирия, Турция, Ирак и Гърция. Печелят милиарди. И в по-голямата си част - остават ненаказани.