211 хил. български граждани или 3% от населението са лишени от възможността да получат спешна медицинска помощ, защото се намират в отдалечени райони. Изводът е от доклад на Сметната палата за качеството на медицинската помощ в България, който ще бъде оповестен утре. Председателят на палатата Цветан Цветков уточни по БНР , че са проучвани годините от 2010-та до 2014-та:
Основният извод е, че спешната медицинска помощ в България нито е ефективна, нито ефикасна. 15% могат да получат спешна медицинска помощ в диапазона над 30 минути, което в някои случи може да бъде и фатално. И само 58 на сто от населените места в страната имат възможност да получат достъп до филиал на спешна медицинска помощ в рамките на 20 мин. За съжаление тези констатации, които се съдържат в доклада, ако направите едно сравнение с предишния доклад преди периода 2010 г., ще видите, че тези негативни практики продължават да съществуват в спешна медицинска помощ.
При приключване на самия одит се прие една концепция за развитие на спешната медицинска помощ, обхващаща периода 2014 – 2020г. Там има предвидени мерки и дейности, които целят отстраняване на тези негативни практики и подобряване качеството на спешната медицинска помощ. Искрено се надявам тази концепция да успее, заяви още Цветан Цветков.