МВР ще направи провери на имуществото на ченгетата- в какви къщи живеят, какви коли карат и по колко харчат. Това ще е само една от мерките срещу корупцията във вътрешното ведомство, съобщи зам.-вътрешният министър Филип Гунев.
В момента служителите на министерството подават имуществени декларации само на хартия.В новите мерки срещу корупцията в МВР е записано, че ще трябва да се декларира и имуществото, което се ползва от служителите, независимо на чие име се води то.
Катаджиите пък ще минават тестове за интегритет, които ще установяват лоялни ли са към системата и склонни ли са към корупционни практики. Предвижда се и системна ротация на служителите в различните дирекции.
Другите проблеми в МВР са "течът" и търгуването с информация на служителите. През определен период от време те ще трябва да се подлагат на детектор на лъжата, но тъй като процедурата е скъпа, това ще става при съмнения за корупция.Най-корумпирани в системата на МВР според Филип Гунев са катаджиите.
За да спре взимането на подкупи, всички автомобили на КАТ ще се оборудват с камери, като парите са осигурени от Европа. Предвижда се и пълна автоматизация на процеса на плащане на глобите.
Ще се минимизира писането на актове и масово шофьорите ще бъдат глобявани с фишове, като всички пътни полицаи ще бъдат оборудвани с таблети. Планирано е да отпадне и "синия талон" до 6-8 месеца.
При регистрацията на автомобили също има корупционни практики, признава Гунев. Идеята е това да става по електронен път.
От догодина ще подаваме искане за разрешителни за оръжие, както и за търговия с оръжие и продажба на пиротехнически средства, по интернет. Проектът вече е в ход и до края на годината системата трябва да заработи.