Има болезнено влачене на нещата, износване, действа се на принципа след като не можем да минем оттук, ще минем оттам. Русия търси мястото си в нов баланс, има сили да го прави, САЩ обаче не са готови да преразпределят света. Следващото десетилетие ще бъде изнервящо и няма да бъде монополярно, коментира в „Панорама” експертът по сигурността Димитър Йончев ситуацията в Сирия.
Не се е избистрила още картината за Сирия. Това, което ме притеснява, e какво ще се случи след 10 месеца. САЩ бяха в региона с много солидна сухопътна войска. На практика когато се изтеглиха партньорите, се оказаха, че не са надеждни, коментира политологът Даниел Смилов.
САЩ може да опита да повтори операцията в Ирак, но как ще свърши всичко това? На Русия й се иска първо да стабилизира Асад, след това да контролира базите. Не съм обнадежден, че това е пътят за справяне с ИД, посочва Смилов.
Политиката на Русия за подкрепа на светските режими в региона не е от сега. Ако се сътрудничи със светския режим, нещата ще могат да бъдат под контрол, ако не, идват големите – ислямистите, казва Йончев.
Диктаторите не са устойчива конструкция, които да гарантират едно статуквото во веки веков. Те генерират голямо съпротивление, отбелязва Симов.
Той коментира и ситуацията с ВВС: „Ние не можем да бъдем членове на НАТО и да разчитаме Русия да поправя нашите самолети, това е на границата на вица. Друг шум, който се вдигна, е дали натовски самолети да ни охраняват. Това е нормално, може да има такива ситуации, при които да ни се оказва помощ. НАТО са гаранция за нашия суверенитет. Ако не се възползваме от НАТО, отслабва той”.