При ексвътрешния министър Румен Петков МВР погрешно прочело директива 24 на ЕС. Именно тогава МВР си приписало допълнителни правомощия за следене в интернет.
Промяната в Закона за електронните съобщения по никакъв начин няма да разкрива съдържанието на съобщенията или личната кореспонденция по електронната поща на гражданите, обеща по БНТ депутатът от НДСВ и председател на вътрешната комисия в НС Минчо Спасов. Акцентът всъщност падал върху трафика на данни.
Спасов обяви, че при ексвътрешния министър Румен Петков МВР имало погрешен прочит на директива 24 на Европейския съюз. (Тази директива е в духа на войната срещу тероризма след 11 септември 2001 г. Документът предвижда доставчиците на интернет и мобилните оператори да съхраняват данни за трафика на своите клиенти. Идеята е тази информация да бъде предоставяна на правоохранителните органи, когато това е необходимо за предотвратяване и разкриване само и единствено на "сериозни престъпления".) Именно тогава МВР си приписало допълнителни правомощия за следене в интернет. Според председателя на вътрешната парламентарна комисия не бивало да има достъп до съдържанието на електронната поща, по скоро съдържанието на съобщенията можело да се разкрива по реда на Закона за специалните разузнавателни средства посредством контрол върху кореспонденцията. Това обаче трябвало да става с искане в съда.
В крайна сметка Спасов увери, че разкриването на лични данни можело да става само в опит за предотвратяване на тежки престъпления.