БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Имотите в София в пъти по-недостъпни от развитите страни

3 7342 26.01.2009
Имотите в София в пъти по-недостъпни от развитите страни

Изследване за достъпността на недвижимите имоти във водещи градове в САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия е посочило, че имотите все още са относително недостъпни.


Това е установил петия годишен доклад International Housing Affordability Survey.

Според проучването цените на имотите превишават три пъти годишните доходи на населението, което се смята за балонизиран пазар.

За достъпни се считат имотите в градските части, които са със съотношение цена на имота-годишни доходи под 3. При подобно съотношение над 5 имотите се смятат за изключително недостъпни.

Австралия е с най-недостъпните имоти сред разглежданите страни, където съотношението е 6.3 пъти средния доход на домакинството. Следват Нова Зеландия с 5.7 пъти, Ирландия с 5.4 пъти, Великобритания с 5.3 пъти.

Относително най-достъпни са цените на имотите в Канада със съотношение от 3.2 пъти годишните доходи, както и САЩ с 3.2 пъти.

Макар България да не влиза в класацията, изследване на финансовия сайт Profit.bg сочи, че в столицата ни цените на имотите са далеч по-недостъпни.

Въз основа на средната цена на имотите от 2 329.88 лв. за кв. м, според националната статистика в София през изминалата година, и среден доход на софиянци от, примерно 800 лв., на месец, или 9 600 лв. на година (сумата може дори леко да е завишена, но липсва официална статистика).

Така един средно голям апартамент от 65 кв. м в столицата при средна цена струва 151 442 лв., което, въз основа на доходите на година на средностатистически софиянец, прави съотношение от 15.77.

 

Страна Коефициент-достъпност Австралия 6 Канада 3.5 Ирландия 5.4 Нова Зеландия 5.7 Великобритания 5.2 САЩ 3.2 България 15.77

Или ако за имотите в Австралия, отличаващи се с най-високо подобно съотношение от 6.3 сред разглежданите страни, се говори, че са недостъпни, какво да кажем тогава за тези у нас.

Трябва да споменем също факта, че в разглежданите страни живот в къща е доста често срещана практика.

И докато средните доходи са значително по-високи от тези в столицата - да кажем между пет и десет пъти, то същото не се отнася за цените на къщите, които в нашата столица често изпреварват тези дори в големите градове на развитите страни.

sofia_imoti0.jpg  снимка Вяра Йовева

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама