Инфлацията през септември е по-ниска спрямо предходния месец - понижението е с 0.1%. Националният статистически институт обаче отчита малко повишение на годишна база.
Индексът на потребителските цени през септември се е понижил с 0,1% на месечна база след 0,0% през август. На годишна база инфлацията в началото на есента е нараснала плахо с 0,1% (спрямо септември 2014-а) след стагнация през предходния месец. По този начин потребителската инфлация в нашата страна излезе на позитивна територия за пръв път от три месеца насам.
Средногодишната инфлация в нашата страна за периода октомври 2014 година - септември 2015 година се е понижила с 0,1% спрямо октомври 2013-а - септември 2014-а, докато инфлацията от началото на годината (септември 2015-а спрямо декември 2014 година) се е понижила с 0,5%, показват днешните данни на НСИ.
През септември цените на хранителните продукти и на безалкохолните напиткиса нараснали с 1,6% на месечна база, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия - с 0,1 процентни пункта.
Намаление с 0,6% отбелязват цените на облекло и обувки, докато цените на жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива се повишават с 0,2% спрямо предходния месец.
Солиден спад с 4,6% на месечна база е имало при транспортните цени, цените в здравеопазването отбелязват обаче увеличение с 0,2%, а в сектора на съобщенията - намаление с 0,1 процентни пункта, сочат статистическите данни.
Хармонизираната инфлация (индекса HICP според общите европейски стандарти) през септември пада рязко на месечна база с 0,8% и се понижава на годишна база с 0,9% (спрямо септември 2014 година).
Данните за септември са пореден сигнал, че българската икономика все още не може да се измъкне по-устойчиво от дефлационната спирала, в която се оказа от август 2013 година.